گروه کوهنوردی توانا

رودخانه بی بی سیدان

سمیرم - اصفهان

بی بی سیدان نام روستایی است در 30 کیومتری شهر سمیرم در استان اصفهان که رودخانه ای زیبا به همین نام از نزدیکی آن عبور میکند. این رودخانه با آب بسیار زلال و نیلگون خود، با عبور از دل تنگه های صخره ای بلند، به همراه چشمه هایی بسیار زیبا که در طول مسیر به آن می پیوندند، مناظری بسیار دیدنی و چشم نواز می آفریندجهت دیدن ادامه تصاویر  به ادامه مطلب مراجعه کنید
 

ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۲۶ساعت 8:29 توسط سید مهدی موسوی اصل| |

      بررسي آتشفشانها در ايران نشان مي دهد ايران داراي پنج آتشفشان دماوند، سبلان، تفتان، بزمان و سهند است که از اين تعداد سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند جزو آتشفشانهاي فعال به شمار مي روند.به گزارش مهر، زمين در ابتدا به حالت کره گداخته اي بود که پس از طي ميليونها سال بخش خارجي آن به صورت قشر سختي در آمد. اين پوسته به دفعات بر اثر عبور مواد مذاب دروني سوراخ شده و سنگهاي آتشفشاني زيادي به سطح آن رسيده است. اين عمل در عصر کنوني نيز ادامه دارد. پيدايش کوه هاي آتشفشاني حاصل فوران مواد مذاب و انباشته شدن مواد است. زماني که فشار گازها و سنگهاي مذاب در هسته زمين بسيار بالا مي رود، فوران اتفاق مي افتد. فوران مي تواند به آرامي يا به صورت انفجاري رخ دهد و جريان گدازه همراه با گازهاي سمي، پرتاب خاکستر و سنگ و فوران آتشفشاني است.
انفجارهاي آتشفشاني مي توانند تکه هاي بزرگ سنگ را با سرعت بسيار زياد به مسافت چندين کيلومتر پرتاب کنند و گاه با مخاطرات طبيعي چون زمين لرزه، جريان «گل» و سيلابهاي ناگهاني، بارانهاي اسيدي و درشرايط خاص وقوع سونامي همراه است.
در ايران نيز وجود پنج آتشفشان فعال و نيمه فعال باعث شده است دانشمندان کشور بررسي هايي در اين زمينه انجام دهند. آنها درصددند با بررسي مواردي چون چشمه هاي آب گرم، اندازه گيري گازهاي گوگردي و قطر دامنه هاي کوه هاي آتشفشاني فعاليت آنها را مونيتورينگ کنند تا در صورت فعال شدن آنها به موقع هشدار دهند.
در آتشفشانها برخلاف پديده زلزله مي توان با بررسي روند فعاليت تا حدودي تغييرات احتمالي را پيش بيني کرد.

دماوند ببر خفته!

به گزارش مهر، مخروط دماوند در مرکز سلسله کوه هاي البرز بارزترين فعاليت آتشفشاني دوره «کواترنر» است. به استثناي برخي از فورانهاي کوچک که به تازگي کشف شد، فعاليت جديدي شناخته نشده است، از اين رو به آن آتشفشان نيمه فعال مي گويند.
مخروط اين قله منظم و روي کوه هاي فرسايش يافته چهار هزار متري واقع است. دامنه کوه پوشيده از جريان گدازه هايي به وسعت 400 کيلومتر مربع است. جديدترين گدازه ها در دامنه غربي مخروط قرار گرفته اند و روي همين دامنه است که به طور محلي مخروط هايي از خاکستر وجود دارد.
در ارتفاع 100 متري ضلع جنوبي دماوند گازهايي نمايان است. ضمن آنکه در دهانه اين آتشفشان با 300 متر قطر درياچه اي پوشيده از يخ وجود دارد.
اندازه گيريهاي سن با روش کربن 14 که از مواد کربن دار موجود در اين رسوبات آبرفتي به عمل آمده است حداقل سن دماوند را حدود 38 هزار و 500 سال تعيين مي کند. با توجه به اينکه آثار يخچالهاي پليستوسن در روي مخروط آتشفشاني از بين رفته است مي توان ادعا کرد فعاليت عظيم کوه دماوند مربوط به دوره هولوسن يعني حدود 10 هزار سال پيش است.


تفتان آتشفشاني فعال

اين کوه آتشفشاني در جنوب شرقي زاهدان و شمال غربي خاش با ارتفاع چهار هزار و 110 متر از سطح دريا قرار دارد. پيکره اصلي آن شامل دو کوه است که به وسيله بخش زين مانند و باريکي به هم متصل شده اند. گدازه تفتان مساحتي معادل هزار و 300 کيلومتر مربع را پوشانده و لايه هاي خاکستر در اين آتشفشان کم است.
از فعاليتهاي درون آتشفشان ابر سفيد و مشخصي تشکيل مي شود که از فاصله 100 کيلومتري قابل مشاهده است و منظره يک آتشفشان فعال را به خوبي نشان مي دهد. تفتان جزو يک منطقه آتشفشاني است که تا پاکستان شمالي ادامه دارد و به گره آتشفشان کوه سلطان که در پاکستان واقع و اکنون خاموش است، تعلق دارد.
فعاليت اين مراکز به صورت فورانهاي انفجاري بوده است. آخرين تکاپوي انفجاري تفتان دو فاز انفجاري است که حاصل آن ايگنمبريت دامنه جنوبي (شمال ترشاب) و طوفهاي گسترده در دشتهاي اطراف آتشفشان است.
اولين فعاليتي که شکل امروزي مخروط شمال غربي آن را درست کرده است بايد سني پيش از دوره پلسيتوسن (از دوران کواترنري از يک هشتم ميليون سال پيش تا 10 هزار سال پيش) داشته باشد.

بزمان جوان ترين آتشفشان ايران

بزمان در 110 کيلومتري شمال غرب ايرانشهر و جنوب غربي قله تفتان واقع شده که ارتفاع آن از سطح دريا سه هزار و 503 متر است، ولي نسبت به اراضي پيراموني دو هزار و 100 متر ارتفاع دارد. جريان بزرگ گدازه از دامنه شرقي قله جريان يافته است. در دامنه شمالي نيز همين جريان گدازه، مخروطي با شيب تند و بسيار مشخص را شکل داده که از آن، جريان گدازه با عظمت خيلي زياد بيرون آمده است.
در اطراف قله اصلي چندين مخروط کوچک ديده مي شود که از گدازه تيره رنگ بازالتي تشکيل شده است. بلندترين قله، مخروطي تازه ساز است که از قطعات بزرگ گدازه شکل يافته و قطر دهانه آن در حدود 500 متر است. به نظر مي رسد بزمان جديدترين آتشفشان ايران باشد. مواد آتشفشاني آن منطقه اي را در حدود هزار و 400 کيلومتر مربع پوشش داده است.با توجه به مورفولوژي (ريخت شناسي) و منظره، تشابه زيادي با تفتان دارد. کوه بزمان را بايد مانند تفتان جزو آتشفشانهاي نيمه فعال ايران به شمار آورد.

سبلان

سبلان در مشرق تبريز واقع است. ارتفاع آن از سطح دريا بيش از چهار هزار و 800 متر و گدازه هاي آن سطحي معادل هزار و 200 کيلومتر را اشغال کرده است که به دليل فرو ريختگي و ريزش متعدد بشدت قطعه قطعه است.«سبلان اصلي»، «سبلان کوچک»، «کوه سلطان» و «آغان داغ» قله هاي آتشفشاني اين کوه را تشکيل مي دهند. در قسمت شمال و در قاعده اي که بلندترين قله سبلان در آن واقع است درياچه کوچکي وجود دارد که احتمالاً باقي مانده دهانه آتشفشان است. در دامنه جنوبي سبلان، چشمه هاي گوگردي زيادي وجود دارد که آب آنها در حدود 40 درجه سانتي گراد حرارت دارد و تنها گواه فعاليت آتشفشان خاموش سبلان است.

سهند

آتشفشان بزرگ سهند در 40 کيلومتري جنوب تبريز واقع است و با آتشفشانهاي کوچک تر شمال غرب درياچه اروميه و مرکز آتشفشاني ارمنستان و آرارات که در نزديکي مرز ايران واقع است ارتباط دارد.
به باور زمين شناسان به احتمال زياد، پيدايش آتشفشانهاي سهند به تجديد فعاليت گسل سلطانيه - تبريز که از منطقه سهند عبور مي کند، مربوط بوده است. مواد آتشفشاني سهند روي رسوبات مختلف و در مساحت تقريبي چهار هزار و 500 کيلومتر مربع پوشانده شده است.سن مطلق گدازه هاي مختلف سهند بين 12 تا 14 ميليون سال را نشان مي دهد. بدين ترتيب آتشفشانهاي سهند در چند مرحله فعاليت داشته و در حد بين اين مراحل فعال، آرامش نسبي برقرار بوده است.

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۱۲ساعت 14:36 توسط رضا زهتاب| |

همزمان با برپایی همایش بین‌المللی حقوق محیط زیست و سخنان دل‌گرم‌کننده‌ی یکی از قضات عالی‌رتبه‌ی کشور، شاهد تجاوز  گستاخانه و نابخردانه‌ی دیگری به طبیعت ناب وطن در قلب تپنده‌ی همدان هستیم.

تصاویری که می‌بینید نشان از فاجعه‌ای گران در قلب الوندکوه دارد؛ دره‌ی دیوین یکی از دره‌های ناب دامنه‌های شمالی الوند است که به همراه دره برفین، دره گنجنامه، دره عباس آباد، دوزخ دره، دره گوساله، دره کیوارستان، دره سیمین دره و دره مرادبیگ چشم‌اندازی ناهمتا را برای مردمان دیار ابن‌سینای فرزانه آفریده‌اند. اینک اما هموطنی از اهالی آن خطه‌ی فرزانه‌پرور خبرمان داده است که درختان زیبا و چشم‌انداز بهشت‌گونه‌ی دیوین در سکوت من و تو و بی‌تفاوتی مسئولین منطقه، به بهانه‌ی واهی «۴ دیواری اختیاری» قطع شده و به ذغال بدل می‌شوند!

صرف نظر از این که می‌شود عرصه‌های طبیعی را این گونه سهل فنس کشی کرده و ادعای مالکیت کرد؛ اصولاً قطع درختان به هر بهانه‌ای جرم بوده و دارای مجازات است. به خصوص اگر درختان ، علاوه بر تلطیف‌کنندگی هوا و آشیان‌سازی پرندگان، کارکرد حفظ آب و خاک در مناطق شیب‌دار و حساس به فرسایش را نیز دارا باشند.

امید است که مسئولین اداره کل منابع طبیعی استان همدان، قاطعانه وارد موضوع شده و با متخلفان و متجاوزین به حریم طبیعت برخوردی سزاوارانه کننند.


 


نوشته شده در جمعه ۱۳۸۸/۰۲/۲۵ساعت 10:3 توسط مهرداد زهتاب| |

با سلام به همنوردان و دوستان عزیز همانطور که می دانید گروه در تاریخ ۱۷/۱۱/۸۷ با ۳۶نفر از اعضاء به همراه خانواده ها عازم بندر عباس شده و جهت صعود به قله "گنو" و گشت و گذار و تفریح به جزیره قشم و مناطق دیدنی استان هرمزگان خواهیم رفت با هماهنگی ها یی که انجام شده راهنمای ما در این برنامه  آقای کاظمی از هیات بندر عباس هستند و  احتمالا صعود  ۲۰/۱۱/۸۷  صورت خواهد گرفت به همین مناسبت جهت آشنایی دوست داران طبیعت و همنوردان عزیز و کلیه کسانی که قصد صعود به این قله نامی را دارند مطالبی را که از "وب سایت نشاط کوهستان ٬ سایت بیابان ها و کویر های ایران و آسمان کوه" تهیه و تنطیم کرده ایم به اطلاع عزیزان می رسانیم.

قسمت اول: مشخصات طبيعي منطقه حفاظت شده گنو

  اين منطقهٔ حفاظت‌شده در ۲۹ کيلومترى شمال غربى شهرستان بندرعباس واقع شده است. اين کوه در مقايسه با آب و هواى گرم بندرعباس داراى آب و هواى نسبتاً معتدل است و به همين مناسبت از اهميت خاصى برخوردار مى‌‌باشد. پوشش گياهى آن بسيار جالب و قابل‌توجه است؛ به طورى که ادارهٔ‌ محيط زيست هرمزگان براى حفظ و حراست از آن‌ها تمام پوشش گياهى اين منطقه را مورد حفاظت و کنترل خود در آورده است

تنوع پوشش گياهى اين کوه، از دامنه تا قلهٔ کوه، مشتمل بر انواع درختان گرمسيرى، ‌ استپ بيابانى، استپ کوهپايه‌‌اى و گونه‌هاى گياهى نواحى سردسيرى است. در دامنهٔ کوه، ابتدا بوته‌هاى پراکنده‌اى رشد کرده‌اند که انواع خانوادهٔ گندميان، گون و تک درخت‌هاى مغير (مغيلان) در ميان آن‌ها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گياهان تغيير مى‌کند؛ به طورى که در ارتفاع ۱۸۰۰ مترى، بادام وحشى گونهٔ غالب را تشکيل مى‌دهد؛ در حالى که ديگر گونه‌هاى ياد شده، ‌ در ارتفاع ۲۳۰۰ مترى مشاهده مى‌شوند. به علت کاهش دما، درختان سردسيرى نظير کاج، سرو، زيتون وحشى و شمشاد وحشى به صورت انبوه روييده‌اند. انبوهيِ اين درختان در استان هرمزگان تعجب‌آور است. درختان اين ناحيه هرازگاهى در اثر صاعقه در وسعت زيادى آتش مى‌‌گيرند. از گياهان ديگر ارتفاعات گنو، انواع گياهان دارويى است که مورد توجه محققان و پژوهشگران مى‌باشد

 

نمونه پوشش گياهي دردامنه كوهستان گنو

جهت مطالعه بقیه مطالب به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۷/۱۱/۰۳ساعت 23:36 توسط رضا زهتاب| |

با سلام به همه همنوردان :

        در تعطیلات هفته جاری طبق برنامه و بامید خدا ٬ راهپیمایی در مسیر زیبای دره شمخال را خواهیم داشت. به همین لحاظ اطلاعاتی در این  زمینه را خالی  از لطف نمی بینیم. 

 

"مسیر دره شمخال"

 

    مسیر این دره در 5 کیلومتری باجگیران و در 57 کیلومتری شمال غرب درگز ارتفاع سرچشمه 2000 متر و طول آن 7 کیلومتر می‌باشد. مسیر این دره کال شمخال و از ده آن شروع می‌شود ابتدای دره با ارتفاع حدود 200 متر و آب محدود و عرض متوسط 10 متر، دیواره‌ای صخره‌ای عمود، دیده می‌شود در مسیر دره به چشمه‌های متعددی برمی‌خوریم که سرچشمه آنها ارتفاعات شمال دره می‌باشد در این قسمت عمق دره به حدود 300 متر و با حجم آبی زیاد که در کف سنگی دره جاری می‌شود.  و  درختان گردوی وحشی و یک آبشار زیبا (ناودان بهشت) دیده می‌شود. آب رود شمخال بسیار زلال و گوارا می‌باشد، دیواره‌های زیادی در مسیر دره دیده می‌شود که اکثراً  مناسب سنگنوردی می‌باشند .    و بلندترین آنها با حدود  200 متر ارتفاع به نام دیواره  پنیری شمخال مشهور می‌باشد مناظر و ساختارهای سنگی دیواره‌ای دره بسیار زیبا و کم نظیر می‌باشد در قسمتهای انتهایی دره در نزدیکی دو آبی درونگر عرض رده به حداقل می‌رسد و کاملاً عمود می‌باشد و دو آبی که می‌رسیم در سمت راست دره در بادام و رودان از جنوب غربی جریان پیدا کرده و در این محل با رود شمخال تداخل پیدا می‌کند و رود دورنگر را تشکیل می‌دهد و با حجم آب فوق العاده زیاد به طرف محمدتقی یبگ و درگز پیش می‌رود عرض دره در این قسمت به حدود 100 متر می‌رسد و طول آن تا حاشیه جاده درگز مشهد حدود 7 کیلومتر می‌باشد .  و در انتهای آن باغات میوه  و شالیزارهای برنج و پارک ملی تندرو دیده می‌شود کل مسیر حدود 6 تا 8 ساعت زمان می‌برد. ضمنا مسیر دره شمخال تا روستای درونگر حدود ۳۲ کلیلومتر است.

     و اما تصاویری زیبا از دره شمخال:

برای دیدن بقیه تصاویر روی گزینه "ادامه" کلیک کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ساعت 9:37 توسط مهرداد زهتاب| |

تعطیلات هفته ی جاری زمان بسیار مناسبی است برای در دامان طبیعت بودن، تا زمان بیشتری با زیبایی های آن خلوت کنی، تا از وقار و متانت و در عین حال صفا و صمیمیت و مهمان نوازیش درس گرفته، شخصیتت را که مجروح بی مهری ها، و ..... است، در آن فضا قوی کنی و امید داشته باشی هنوز جایی هست که آلودگی های جوامع انسانی در آن رخنه نکرده باشد، و بتوانی لحظاتی خالق زیبایی ها را یاد کنی، بدون اینکه پرده ی سیاه ریا بین تو و او فاصله انداخته باشد. تا خودت را بهتر بشناسی و بدانی که لایق این زیبایی ها هستی، تا دیگر روح انسایتت را به نقود مادی نفروشی و بدانی اگر چه نسیه اما آنقدر زیبا مکان هایی انتظارت را می کشند، که حاضری تمام دارایی ات را برای لحظه ای در آنجا بودن بپردازی. آنوقتست که رها از مادیت، روح معنوی، جمال خدا را به تو نشان می دهد، و در حالی که از خود بی خودی به سمت نوری می روی که شبهای ظلمانی طبیعت وحشی را روشن تر از شبهای پرزرق و برق شهرها می کند.

علی أی حال با این مقدمه به سراغ برنامه ای برویم که قرار است در این چند روز تعطیلی توسط گروه انجام شود. برنامه ما پیمایش جنگل زیبا و رویایی ابر است. برای همین لازم دیدم در مورد چند و چون این برنامه، توضیحاتی را بیان کنم:  

جنگل زيبا و خوش‌آب و هواي ابر در50 كيلومتري شمال شرق شاهرود و در مسير جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستاي ابر قرار دارد و ادامه جنگل‌هاي سرسبز شمال كشور است و از آنجا كه فضاي اين جنگل را پوششي از ابر فرا گرفته به همين دليل اين جنگل را جنگل ابر مي‌نامند. ارتفاع زياد جنگل از سطح دريا، پايين بودن درجه حرارت درفصل گرما و وجود چشمه ‌سارهاي فراوان و پوشش جنگلي متنوع از شاخصه‌هاي اين جنگل است.

اما برای اطلاعات تکمیلی راجع به مسیر، موقعیت و شرایط جغرافیایی و جوی و در عین حال زیبایی های آن تعدادی عکس و دو مطلب،

که اولی:

با مایه ی ادبی همراه است و به قلم فرسایی سرکار خانم سارا لقایی می باشد.

و مطلب دوم:

که کمی تخصصی تر، و شامل نقشه ی مسیر، مختصات جغرافیایی کمپ ها و مکان های خاص آن است و به همت هیئت کوهنوردی طرقبه تهیه شده است.

امیدوارم مفید باشد.

اینهم یکی از عکسهایی که باید در ادامه ی مطالب بقیه رو ببینید:

 

 

       جنگل رویایی ابر

 

«برای خواندن دنباله ی موضوع روی گزینه ی "ادمه" کلیک کنید.»


ادامه مطلب
نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۷/۰۳/۱۲ساعت 23:31 توسط مهرداد زهتاب| |

«مجموعه اي از ديواره هاي بلند ايران»

 

 

نام ديواره

ارتفاع

محل

ارتفاع محل

1

علم کوه

450متر

مازندران- کلاردشت-رودبارک- علم چال

4850متر

2

شاخک

350متر

مازندران- کلاردشت-رودبارک- علم چال

4750متر

3

تخت سلیمان

150متر

مازندران- کلاردشت-رودبارک - علم چال

4659متر

4

هفت خوان

350متر

مازندران- شهسوار- سه هزار- میانرود

4537متر

5

دیواره غربی

400متر

مازندران – شهسوار- سه هزار- میانرود

4400متر

6

منار

150متر

مازندران- کلاردشت- رودبارک- حصار چال

4350متر

7

دُرفک

850متر

مازندران- لاهیجان- سیاهکل

2850متر

8

اخلمد

300متر

خراسان رضوی

 

9

زُنوز

150متر

آذربایجان شرقی

2150متر

10

شاه شهیدان

250متر

چهار محال بختیاری-فارسان- چلگرد- کوهرنگ

4150متر

11

هفت تنان

350متر

چهارمحال بختیاری- اردل-بازفت

4050متر

12

کلونچین

150متر

چهارمحال بختیاری- چلگرد- کوهرنگ

4221متر

13

سردان

150متر

چهارمحال بختیاری- اردل-بازفت

4000متر

14

دوزرده

150متر

چهارمحال بختیاری- اردل-بازفت

4100متر

15

بندیخچال

150متر

تهران –شمیران-پس قلعه

3050متر

16

پل خواب

150متر

تهران- کرج- پل خواب

 

17

بندبزرگ

120متر

تهران- رودبار قصران-شمشک بالا

 

18

خاتون بارگاه

150متر

تهران- رودبار قصران- گرمابدر

3700متر

19

آزاد کوه

400متر

مازندران-جاده چالوس- جاده بلده-کلاک بلا

4350متر

20

بیستون

1200متر

کرمانشاه- بیستون

3350متر

21

لجور

350متر

اراک

3300متر

22

یافته

850متر

لرستان

2950متر

23

عروس کوه

150متر

مازندران-لاریجان- دشت لار

 

24

صُفحه

150متر

اصفهان

 

25

تزرجان

300متر

یزد-تفت-ده تزرجان

4000متر

26

برفخانه

150متر

یزد- تفت- ده تزرجان

3850متر

27

غربی مورگان

100متر

کهکیلویه و بویر احمد

4420متر

28

غربی قاش مستان

400متر

کهکیلویه و بویر احمد

4500متر

29

هرم

150متر

کهکیلویه و بویر احمد

4400متر

30

گنج امین

150متر

سیستان و بلوچستان

 

31

پیر بی بک

150متر

سیستان و بلوچستان

 

32

انیس

300متر

مازندران- لاریجان- منطقه امیری

3500متر

33

کوه کبود

200

تهران – سیاهرود- جورد

 

       
منبع: هم طناب                                                                                                                                                                 

 

 

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۷/۰۳/۰۶ساعت 12:50 توسط سید مهدی موسوی اصل| |

 در ۴۰ كيلومتري جنوب مشهد قرار دارد. براي رسيدن به اين غار بايد از جاده كوهستاني پرپيچ و خمي كه از منطقه سيدي در جنوب مشهد و كوه خلج شروع مي شود ، ‌عبور كرد و پس از گذشتن از روستاهاي بسيار ديدني منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به مغان رسيد. غار در جنوب قريه قرار دارد و داراي دو دهانه است. ارتفاع غار از سطح دريا ۲۹۱۰ متر است. غار داراي شيبي به سمت پايين بوده و ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت فراوان و بزرگي دارد. درون غار چشمه ها و چاه ها و راهروهاي متعددي وجود دارد كه در صورت عدم علامتگذاري  و طناب كشي به گم شدن حتمي بازديد كنندگان مي انجامد. درون غار به وسيله چاه ها به سه طبقه تقسيم شده است.
ارتفاع بعضي از چاه ها تا ۲۵ متر است. غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي  می باشد . كف مرمرين غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده مي باشد.
در این غار نمونه های سنگی بسیار تیپیک از بلورهای آراگونیت و کربنات کلسیوم را نیز می توان رویت کرد .

دهانه غار مغان

عکس: اینترنت ـ  مهرداد زهتاب


نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۷/۰۲/۳۱ساعت 12:20 توسط امید تحقیقی| |

از آنجا که برنامه کوه این هفته گروه راهپیمایی در دره قره سو می باشد. به معرفی این ناحیه زیبا می پردازیم:

شهرستان کلات:

از شهرستانهای استان خراسان رضوی می‌باشد. مرکز این شهرستان شهر کلات است و شهرزو دیگر شهر آن است. در سال ۱۳۸۵، این شهرستان تعداد ۴۰٬۶۶۷ نفر جمعیت داشته است. این شهرستان درشمال شرقی ايران و خراسان قرار گرفته كه از شمال بوسيله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ كيلومتر با كشور تركمنستان همجوار است. و ازجنوب به كوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. فاصله اين شهر با مشهد ۱۴۵ كيلومتر، با جاده‌ای كوهستانی است. شهرستان كلات نادر در ۵۹ درجه و ۹ دقيقه و ۴۰ ثانيه تا ۶۰ درجه و ۲۷ دقيقه و ۲۵ ثانيه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۴ دقيقه و ۲۰ ثانيه تا ۳۷ درجه و ۱۷ دقيقه عرض شمالی قرار دارد. اين شهرستان در منطقه نيمه معتدل كوهستانی قرار دارد و دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و در مناطق پست هوايی معتدل در كوهپايه‌هاست. بلندترين نقطه آن ۳۰۵۹ متر از سطح دريا در ارتفاعات هزار مسجد و پست ترين نقطه آن ۴۵۰ متر در محل خروجی رودخانه چهچه در مرز تركمنستان است.

تقسیمات کشوری:

كلات نادر تا سال ۱۳۸۲ به عنوان بخشی از توابع شهرستان مشهد به شمار می‌رفت كه در اين سال با انتزاع از این شهرستان، با دو بخش زاوين و مركزی به شهرستان ارتقاء يافت. شهرستان كلات دارای چهار دهستان پساكو ، زاوين ، مسجد کبود گنبد و هزار مسجد می باشد.وسعت اين شهرستان ۳۵۱۸ كيلومتر مربع است.

بخش مرکزی شهرستان کلات:

 • دهستان کبود گنبد
 • دهستان هزارمسجد

شهر: کلات

 • بخش زاوین
 • دهستان پساکه
 • دهستان زاوین

شهر: شهرزو

 

مناطق تاريخی:

عمارت خورشید – مسجد کبود گنبد – دربند ارغونشاه – حمام نادری – چاه نادری قله زو –آب انبار خشت نادری - كتیبه نادری - بند نادری – قلعه فرود - تأسیسات آبرسانی قره سو به شهركلات

مناطق تفريحی:

آبشار قره‌سو - بند نادری - آبشار ارتکند و غار آبی ارتكند - آبشار آبگرم - رودخانه بابا رمضان - دره‌های عميق روستای قله زو -جنگل پسته خواجه - جنگل ارس در لاين

آبشار قره سو:

درجنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله ۵ کیلومتری آن و در ۱ کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده است. طبیعت زیبا وآب و هوای ییلاقی، وجود آبشارهای بلند با دره های تنگ، موقعیت قره سو را ممتاز می کند.وجود ۸ آبشار و چشمه های خنک و نردبان های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می کتد. ارتفاع متوسط این منطقه از سطح دریا حدود ۱۱۹۰ متر می باشد. آبشارهای مذکور پس از نمایش رقص زیبایی خود در آبشارهای هشتگانه، به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می رسد.

نامطلوب بودن آب داخل کلات، نادر شاه افشار را بر آن داشت تا با استفاده از توان مهندسان خود، آب شیرین و گوارای قره سو که حدود ۵ کیلومتر با عمارت خورشید فاصله داشت را به آنجا هدایت نماید.

نمایی از یکی از آبشارها:

 

 

دو نمای متفاوت از قله سه چینگه ی قرسو:

 

 

 

نمایی زیبا از دشت قره سو:

 

عکس ها: شاهرودی
نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۲۸ساعت 21:44 توسط مهرداد زهتاب| |

با توجه به برنامه این هفته گروه (صعود به قله چمن) مطالبی که به همت همنورد گرامیمون جناب آقای سید جواد سقاء رضوی در رابطه با روستای زشک و قله بالای این روستا (قله چمن)  تالیف شده است را به آگاهی شما عزیزان میرسانیم، با امید به اینکه سهمی در شناساندن این منطقه به شما عزیزان علاقه مند داشته باشیم.

روستاي زشك:

روستاي زشك از توابع شانديز و از ييلاقات شهر مشهد مي باشد كه فاصله اين روستا از شهر مقدس مشهد ۳۰ كيلو متر ( از انتهاي بلوار وكيل آباد ) و از دهستان شانديز ۱۲ كيلومتر مي باشد .  این روستا با قدمتي زياد و طبيعتي بكر يكي از مناطق گردشگري مشهد به شمار مي رود.
اين روستا در دره اي خوش آب و هوا واقع گرديده كه رودخانه اي از دل آن جاري است و چشمه سارهاي متعدد آن را تغذيه مي كنند و همين مسأله آن را نسبت به ساير روستاهاي بالادست متمايز كرده است.
روستاي زشك در ارتفاع ۲۰۰۰ متري از سطح دريا واقع شده كه داراي چشم انداز تركيبي از خانه هاي سنتي، باغات، دره، كوه و خانه هايي به شكل نوين است.
پوشش گياهي اين روستا را انواع گوناگون درختچه هاي كوتاه، سماق، شاهدانه، كلپوره، اكليل كوهي و تمشك تشكيل مي دهد كه اكثر آنها مصارف خوراكي و دارويي دارد و يكي از منابع درآمد اهالي به شمار مي رود.

در اين روستا انواع محصولات زراعي و باغي از جمله سيب، گردو، گلابي، انگور، گيلاس، آلبالو، هلو، آلو سرخ، آلو زرد و... توليد و به بازار مصرف عرضه مي شود.
به رغم جاذبه هاي طبيعي و زمينه هاي اشتغال متأسفانه روند مهاجرت در اين روستا سير صعودي داشته، به طوري كه جمعیت آن از ۲۸۵۳ نفر در سال ۱۳۶۵ به ۹۰۰ نفر در سال ۱۳۸۳ كاهش يافته است. هر چند دهياري و شوراي اسلامي روستا در نظر دارند با اجراي برنامه هاي ويژه زمينه بازگشت مهاجران را فراهم نمايند و يا حداقل از مهاجرت جلوگيري كنند.

زشك، از جمله روستاهاي معدودي است كه به لحاظ داشتن رودخانه دايمي، پرورش ماهي قزل آلا يكي از منابع درآمدي بالاي اهالي محسوب مي شود و سالانه دهها تن گوشت سفيد به بازار شهر عرضه مي شود.
با توجه به طبيعت منطقه و پوشش گياهي مناسب و رويش گل هاي فراوان، زنبورداري يكي از مشاغل بسيار قديمي اين ناحيه است و عسل توليدي آن از كيفيت بسيار بالايي برخوردار است.

در روستاي زشك واحدهاي صنعتي فراواني فعال است كه اكثر آنها به فعاليتهاي چوب بري و ساخت وسايل چوبي مشغول هستند. گسترش صنايع كوچك در روستا، باعث اشتغال، افزايش درآمد و جذب گردشگر مي شود.

بخش خدمات دهي و خدمات رساني از عمده ترين فعاليتهاي مردم در روستاهاي گردشگري است. براي ارايه خدمات به مسافران و گردشگراني كه براي استفاده از طبيعت و كوهنوردي به روستا مراجعه مي كنند، رستورانها، چايخانه هاي سنتي و اماكن تفريحي فراواني در طول جاده اصلي زشك ديده مي شود.

ظرفیتهای گردشگری زشک:
ظرفيتهاي گردشگري روستاي زشك عبارت است از: كوهها و دره ها، رودهاي پر آب و دايمي، چشمه هاي متنوع، چشم انداز طبيعي، محصولات باغي، عسل و ماهي، بازار محلي، مسافت كم با شهر مشهد، اماكن مسكوني سنتي و باغهاي وسيع و خوش منظره هستند

گردشگري در زشك جايگاه ويژه اي دارد، در تعطيلات تابستاني و روزهاي جمعه جمعي از شهروندان مشهد و نيز مسافران ساير شهرها به اين روستا سفر مي كنند.
اجراي برنامه هاي گردشگري و حمايتهاي دولتي، گسترش بخش خدمات و تبليغات و ساخت سايتهاي ويژه گردشگري مي تواند در جذب گردشگر مؤثر باشد.
اين روستا داراي مسيرهاي خاص كوهنوردي است كه كوهنوردان با استفاده از آب و هواي مناسب اين روستا مي توانند به راحتي از مسيرهاي ايجاد شده به بالاي كوههاي زشك صعود نمايند. با توجه به اين ويژگي مي توان اين ورزش را با تبليغات گسترش داد.

قله چمن:
اين قله با ۳۰۲۰ مترارتفاع ( ثبت شده بر روي تابلوي قله ) و با توجه به موقعيت جغرافيائي و علم به اين مسئله كه نزديكترين قله مرتفع جهت صعود كوهنوردان مشهدي مي باشد يكي از قله هاي پر تردد در فصول مختلف سال براي كوهنوردان می باشد.

(لازم به ذکر است این قله هم از قلل رشته کوه بینالود است.)

و اما مسير اين قله بدين صورت مي باشد :
پس از ميدانگاهي روستا با طي مسافت ۵ كيلومتر در دره زشك به مكاني خواهيد رسيد كه رودخانه اين دره به دو شاخه منشعب مي گردد . اين مكان را به توجه به وجود چشمه اي دائمي چشمه قلقلي مي نامند

و در ادامه براي رسيدن به مسير صعودي قله چمن مي بايست از مسير سمت چپ ( از كنار رودخانه منشعب شده سمت چپ ) حدود ۵۰۰ متر ديگر طي طريق نمود تا به آبگيري در سمت چپ مسير برسيد كه از قنات پاي قله تغذيه مي گردد .
از كنار قنات مي توان مسير صعودي قله چمن را كه به صورت پاكوب تراورس مي باشد

مشاهده نمود . شيب تند اوليه اين قله مكان مناسبي براي تمرين كوهنوردان مي باشد.
مناظر زيبا و چشم نواز اين قله از فراز آن ؛ خصوصا در فصل پائيز خستگي هر پيمايشگر اين قله را در نگاه اول از تن برون مي كند .

گرد آورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۶/۱۱/۰۷ساعت 23:48 توسط مهرداد زهتاب| |

بنا به درخواست دوست عزیز و گرامی جناب آقای جهان آرا که لطف نموده و از همدان با ما ارتباط داشتند و برای آگاهی بیشتر شما عزیزان از منطقه کوهستانی بینالود تصمیم بر آن داریم که به معرفی قله اصلی این رشته کوه (قله بینالود)، مسیرهای صعود، شرایط اقلیمی و دیگر نکات لازم برای عزیمت و صعود به این قله بپردازیم. امیدواریم مثمر ثمر باشد.

رشته كوه بينالود در شمال شرق ايران، همانند ديواري بلند، دو دشت وسيع و حاصلخيز مشهد و نيشابور را از يكديگر جدا كرده است. اين رشته كوه با آب و هواي سرد كوهستاني و دره هاي خوش آب و هوا و قله هاي بلند نظير بينالود و شيرباد و فلسكه تامين كننده آب شهرهاي مشهد، نيشابور، چناران و روستاهاي كوه پايه اش می باشد.

قله بينالود با ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متر با شكوهي وصف ناپذير در شمال شهر تاريخي نيشابور قرار گرفته است.

بینالود به معنی کوهی است که بین دو دشت قرار گرفته و آنها را از هم جدا کرده که یکی دشت مشهد و دیگری دشت نیشابور است. افراد محلی  به آن بینالوت یا  بنلی نیز می گویند.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه:  

بدلیل آب و هوای خوش و معتدل، منطقه از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است، و گیاهان خودروی زیادی در منطقه وجود دارند، از قبیل: گون، ریواس ، آویشن ، زرشک کوهی، تمشک دم گاو ، زیره کوهی ، گلپر، و موسیر. بدلیل وجود همین تنوع گیاهی، منطقه دارای پوشش جانوری مناسبی نیز هست، و از جمله حیواناتی مانند قوچ، میش، عقاب، پلنگ، گرگ، شغال و روباه را می توان در این ناحیه مشاهده کرد.

مسیرهای صعود:

از دو جبهه متفاوت می توان برای صعود به قله بینالود بهره برد. که در زیر به آنها اشاره می کنیم: 

 1. جبهه شمالی: که شامل یال فریزی است و مبدا آن روستای فریزی یکی از آبادی های شهر چناران است.

 2. جبهه جنوبی که شامل سه مسیر صعود است:

 • یال دو کوهی (مناسب برای صعودهای زمستانی)

 • یال گرده

 • مسیر سوزنی ها

و اما شرح مسیر جبهه ها: 

جبهه شمالی:

 • برای صعود به قله از این جبهه، کوهنوردان می توانند از شهر مقدس مشهد بعد از گذراندن ۵۲ کیلومتربه پلیس راه چناران برسند.

 • مسیر روستای فریزی از مسیر اصلی جدا شده و پس از طی ۱۸ کیلومتر به آبادی فریزی می رسد. در اینجا تیم پس از دو و نیم ساعت به خانه چه ی ابراهیمی که در ابتدای مسیر صعود است می رسد.(لازم به ذکر است این مسیر می تواند توسط یک دستگاه نیسان طی شود).

 •  از خانه چه ی ابراهیمی به طرف پناهگاه ایمانی حرکنت می کنیم. پس از پشت سر گذاشتن باغ ها و کمی ارتفاع گرفتن به راه مالرو می رسیم که پس از ۵/۲ ساعت ما را به پناهگاه ایمانی می رساند.

 • جهت صعود به قله به طرف پناهگاه مدرس و سوزنی اول از جبهه شمالی حرکت کرده و پس از ۵/۳ ساعت به قله میرسیم.

جبهه جنوبی:

برای صعود به قله از این جبهه ابتدا باید به روستاهای صومعه و عیش آباد که در دو طرف رودخانه میرآباد قرار دارد رسید. این دو روستا به فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال نیشابور قرار دارد. از نیشابور به مدت ۲۰ دقیقه می توان به این روستاها رسید.
پس از رسیدن به این روستاها در امتداد راهی که به رودخانه می رسد و سپس در خلاف مسیر رودخانه ادامه مسیر می دهیم.پس از ۵/۲ ساعت راهپیمایی به منطقه ای به نام کمر کندول می رسیم٬ (خاک های این منطقه از نوع کنگلومرا است و مسیرهایی با درجه سختی۹/۵ دارد) پس از ۵ دقیقه ادامه مسیر به دوراهی ای می رسیم که اسم آن دوراهی کتل است . این دوراهی از سمت چپ رودخانه جدا شده است. تا این دوراهی را می توان جهت تسریع برنامه و ذخیره انرژی با نیسان پیمود.
بعد از ۵/۱ ساعت پیاده روی در دره کتل به باغی که در دامنه های راس قرار دارد می رسیم. با پر کردن ظرف های آب مسیر کتل را که همچون ماری بر روی کوه قرار گرفته ادامه می دهیم بعد از حدود ۴۰ دقیقه به روی یال میرسیم از این نقطه پناهگاه دو شهید دیده می شود ( در هوای صاف) بعد از طی مسیری پر افت و خیز به چشمه نهه می رسیم که در صعود های زمستانی می تواند به عنوان کمپ اول کوهنوردان باشدبا ادامه مسیر به زرشک زار می رسیم و پس از سوار شدن روی یال منتهی به پناهگاه ، پس از ۲۰ دقیقه به پناهگاه دو شهید می رسیم. این پناهگاه با ارتفاع ۲۴۴۵ متر و گنجایش ۳۰ نفر در مسیر قله بینالود و در دامنه کوه زرگران قرار گرفته است .این پناهگاه در سال ۱۳۷۰ ساخته شده است.

مسیرهای این جبهه:

 • مسیر دو کوهی:

این یال در جهت شمال غربی پناهگاه دو شهید قرار دارد. این یال با شیب ملایم خود این فرصت را به صعود کننده می دهد تا آهسته و پیوسته خود را به قله برساند.معمولا کوهنوردان از این یال برای صعود های زمستانی استفاده می کنند. به علت این که در مسیر این یال می توانند از خطر سقوط بهمن در امان باشند. از این مسیر می توان ۵/۳ ساعته به قله دست پیدا کرد. در طول مسیر چند چشمه وجود دارد که می توان آب مورد نیاز را از آنها تامین کرد. 

 • یال گرده:

 این مسیر سریعترین راه دستیابی به قله است.این یال دقیقا به روی قله منتهی و موجب می شود که صعود کننده در فاصله کمتری از مسیر های دیگر به قله برسد و به همین خاطر بیشتر کوهنوردان از این مسیر برای صعود های سرعتی استفاده می کنند.

گرده در بین یال دوکوهی و سوزنی ها قرار گرفته است و در سمت شمال پناهگاه دو شهید خودنمایی می کند.در ابتدای شروع این یال چشمه ای دائمی وجود دارد که کوهیاران عزیز قبل از صعود می توانند آب مورد نیاز را در طول این صعود از این چشمه تامین کنند. پس از برداشتن آب بعد از ۵/۲ ساعت به قله می رسیم.قسمت انتهایی این یال در زمستان محل ریزش بهمن است و کوهنوردان عزیز در هنگام صعود این یال در زمستان باید نهایت احتیاط را بنمایند.

 • مسیر سوزنی ها:

این مسیر یکی از فنی ترین و پر هیجان ترین راههای صعود به قله بینالود است. از پناهگاه دو شهید پس از ۵/۱ ساعت به ابتدای مسیر سوزنی ها می رسیم. در اینجا پناهگاهی به همت کوهنوردان مشهد بنا شده است. پناهگاه مدرس از روی یال دوشهید نیز قابل رویت است و ارتفاع آن ۲۹۰۰ متر می باشد. از پناهگاه مدرس می توان ۵/۳ ساعته از طریق صعود سه سوزنی دشوار به قله رسید. لازم به یادآوری است در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون فرد صعود کننده در طول مسیر باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد به همین علت این مسیر از هیجان و جذابیت خاصی برخوردار است و علاقمندان بسیاری را به سوی خود می کشاند.

کروکی جبهه جنوبی قله:

منبع: وبلاگ اخبار هیئت کوهنوردی نیشابور

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۶/۱۱/۰۴ساعت 21:52 توسط مهرداد زهتاب| |

طبق برنامه اعلام شده (سه ماهه چهارم) در پایان هفته جاری، گروه، مسیر بین دو روستای کلاته آهن و دهبار را بعنوان برنامه کوهنوردیش برگزار خواهد کرد.

به همین مناسبت ما هم با استفاده از اطلاعات ارزشمند همنورد عزیز و گرامیمون جناب آقای سید جواد سقاء رضوی شما را با این دو روستا بیشتر آشنا میکنیم.

از همکاری بی دریغ و مستمر جناب آقای رضوی (که واقعا تحسین برانگیز است) هم کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

شما را به خواندن مطالبی چند راجع به دو روستای کلاته آهن و دهبار دعوت میکنیم:

ابتدا روستای کلاته آهن (مبدأ برنامه این هفتمون):

 • دهي است از دهستان مرکزي بخش طرقبه شهرستان مشهد. محلي کوهستاني و معتدل است و 138 تن سکنه دارد آب آنجا از رودخانه و محصول آن غلات،خشکبار، ميوه جات و شغل اهالي زراعت و کرباس بافي است.

و  روستای دهبار:

 • روستای دهبار به فاصله ۱۴ کیلومتر از شهر طرقبه در دامنه رشته کوههای بینالود قرار گرفته است. طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگیها و شاخصه های اصلی این روستا می باشد.

 •  برای رسیدن به این روستا باید بعد از گذر از روستای طرقدر و عبور از کنار پروژه بزرگ ارغوان و بعد از رسیدن به دو راهی دهبار - کلاته آهن از مسیر سمت راست را انتخاب و به روستای دهبار رسید. مسیر روستا از دوراهی کلاته آهن تا خود روستای دهبار آسفالت می باشد. طبیعت بکر و زیبای روستای دهبار می تواند مکان مناسبی برای سپری کردن یک روز تعطیل و استراحت باشد.

گرد آورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۶/۱۱/۰۱ساعت 0:5 توسط مهرداد زهتاب| |

گروه ما در تاسوعای حسینی هر سال برنامه کوهنوردی مسیر روستای جاغرق مشهد تا درّود نیشابور را برگزار می کند. اما امسال بنا بر تصمیم هیئت مدیره و ایجاد تنوّع، تغییر کوچکی در برنامه سه ماهه چهارم (که به زودی در وب قرار خواهد گرفت) صورت گرفت، که قرار شد از روستای درّود صعود به قله فلسکه داشته باشیم. 

در نتیجه این هفته برنامه صعود قله فلسکه جایگزین برنامه اصلی یعنی جاغرق به درّود شد.

علی أیّ حال به مناسبت این برنامه کوهنوردی (برنامه اصلی یعنی جاغرق به درّود) مطالبی راجع به این دو روستا (جاغرق و درّود) رو که جناب آقای سید جواد رضوی زحمت تألیفش رو کشیدن برای شما عزیزان آماده کردیم و به آگاهیتون می رسونیم.

امیدوارم این مطالب سهمی در بالا بردن اطلاعات شما عزیزان درباره مناطقی که بهشون سفر میکنیم داشته باشه.

ابتدا روستای جاغرق:

 • روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و درفاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران ، طرقدر، کردینه، تغاره و دهستان شاندیز محدود می شود.

 • درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

 • روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. وجود باغ های میوه و دره سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا ، جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است . جاغرق علاوه بررودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز درحاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره دربخش های مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که درفصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.

 • جاغرق علاوه بر جذابیت های گردشگری ، یکی از مراکز عمده تولید میوه دراستان خراسان به شمار می آید.

و درّود ...

 • دَرّرود شهری است در ۲۰ کیلومتری نیشابور همجوار قدمگاه که در مسیر جاده مشهد _ نیشابور واقع شده است. درّود در دامنه جنوبی رشته‌کوه‌های بینالود قرار گرفته است که این رشته کوه حایل این شهر با جاغرق مشهد میباشد.

 • در روزهای تعطیل درّود پذیرای مسافران و خانواده هایی از شهرهای همجوار (مشهد و نیشابور) است که برای گذران وقت در دامن طبیعت به این منطقه خوش آب و هوا روی آورده اند.

 • آب و هوای درود تابع آب و هوای عمومی منطقه بینالود میباشد. تابستان ها گرم و زمستان ها سرد و خشک میباشد. میزان بارش باران و برف به مقدار قابل توجهی بیشتر از مشهد ولی تا حدودی کمتر از جاغرق میباشد. به غیر از منطقه ای که رود درّود از آن میگذرد و نیز مناطق زیر کشت پوشش گیاهی درّود عموماً لخت میباشد.

 • محصولات عمده این شهر _ روستا (بیشتر مصرف داخلی) عبارت‌اند از: انگور، آلو، آلبالو و گیلاس، گندم و جو، زرشک و غیره.

 • مناطق مختلف درود عبارت‌اند از: شهر (شامل بالاده و پایین ده)، مهمانسرا، نرم پا (محل عبور رودخانه درود)، استمن، سماقزار، حوض شیطان، قدرت آباد، جعفر آباد و غیره

 • شغل بیشتر مردم درود کشاورزی و دامداری است. در سالهای اخیر مهاجرت بی رویه جوانان درود به شهر مشهد رونق کشاورزی درود را کم کرده است. فامیل بیشتر اهالی درود، درودی، حسینی و موسوی میباشد.

گردآورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۶/۱۰/۲۵ساعت 23:40 توسط مهرداد زهتاب| |

در ابتدا باید بگم که باز هم آقای رضوی ما رو مهمان اطلاعات کاملشون راجع به کوهستان کردند. نهایت سپاس رو از ایشون داریم.

قله شیرباد رشته کوه بینالود در سمت جنوب شرقی مشهد با ارتفاع ۳۳۱۱ متر قرار دارد و از نوع کوه های سنگی ریزشی می باشد و آن هم به علت زمستان های بسیار سردش است که سنگ ها دچار انقباض و انبساط شدید شده و متلاشی میشوند.
علت نام گذاری این کوه به این نام آن است که در بین دو دشت نیشابور و مشهد قرار گرفته است و به علت شرایط جوی در تمام مدت سال دارای بادهای بسیار تند و سرد می باشد.
مسیرهای متفاوتی برای صعود این قله وجود دارد که میتوان از بوژان نیشابور ، خط راس فلسکه- شیر باد ، چشمه سبز گلمکان ، روستای کاهو وسپس دولت آباد و معروف ترین مسیر آن یال سنگی از انتهای روستای زشک نام برد.
روستای دولت آباد که در حدود 54 کیلومتری مشهد و در جاده مشهد – چناران قرار دارد و هم میتوان از گلمکان و هم از روستای کاهو به این منطقه رفت . بعد از روستا حدود ۲۲ کیلومتر جاده خاکی است که به سد خاکی دولت آباد میرسیم در کنار سد یک جاده مخروبه وجود دارد که تا نزدیکی خط راس ادامه می یابد و به قصد ارتباط بین این روستا و زشک ایجاد شده که به علت سیل خراب و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. چون شیب زیادی ندارد برای ابتدای صعود مناسب است.حدود یک ساعت و نیم زمان لازم است که به خط راس برسیم، روی خط راس باید به سمت راست رفت و بعد از پیمودن چندین پستی و بلندی می توان به جان پناه شهید رضوی قله شیرباد در ارتفاع ۲۷۵۰ متری رسید که می توان شب را در آنجا سپری کرد و فردا صبح برای حمله به قله عازم شد. از کنار سد تا جان پناه بین ۴ تا ۵ ساعت زمان لازم است و برای فتح قله از جان پناه، رفت و برگشت۳:۳۰ دقیقه زمان می برد . توصیه می شود که برای صعود از این مسیر حتما طوری برنامه ریزی کنید که تا غروب به جان پناه برسد چون در شب پیدا کردن آن بسیار مشکل است
برای برگشت هم میتوان از اولنگ فلسکه به کنگ آمد و هم میتوان از روی یال سنگی پایین آمد که از پایین قله تا روستای زشک 12 کیلومتر مسیر پیاده روی می باشد .
در مورد پوشش گیاهی منطقه می توان گفت که به دلیل آب و هوای بسیار مطبوع و میزان بارندگی سالانه مناسب، گیاهان خودروی زیادی در این رشته کوه رشد می کنند.

گرد آورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۴ساعت 0:50 توسط مهرداد زهتاب| |

       قله دماوند در ۷۵ كيلومتري شمال شرق تهران است و بلندترين قلة رشته كوه هاي البرز است كه ارتفاع آن از سطح درياي مازندران ۵۶۳۶ متر و از سطح درياهاي آزاد ۵۶۷۱ متر است. گمان مي‌رود آتشفشان دماوند حدود يكصد هزار سال پيش خاموش شده باشد. يادگار اين آتشفشان ماقبل تاريخ سنگ هاي گوگرددار و تكه‌هاي گوگرد خالص و نيز حوضچه‌اي است به شعاع ۱۰۰ متر و عمق ۳۰ متر در قله قيفي شكل دماوند كه معمولاً آب برف در آن يخ زده است
كوه دماوند به عنوان بلندترين آتشفشان خاورميانه شناخته مي شود .
اين كوه در قسمت مركزي رشته كوه البرز در جنوب درياي خزر و در بخش لاريجان شهرستان آمل واقع است .
اين قله از نظر تقسيمات كشوري در استان مازندران قرار دارد .
در هوائي صاف و آفتابي از شهرهاي تهران - قم - ورامين و كرانه هاي درياي خزر نيز قابل روئیت است .
درجه برودت هوا در قله دماوند ،در ميانه تابستان ، بين ظهر تا ساعت شانزده در حدود چهار درجه زير صفر است. دامنه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متري يكسره از گل هاي شقايق پوشيده مي‌شود
از مكان هاي جذاب در محدوده دامنه و كوهپايه آن ، غارالملك ، واقع در سه كيلومتري پلور خارج از جاده و در مسير صعود به قله دماوند، و غار گل زرد،واقع دريك كيلومتر مانده به پلور در مسير قله ، است.
از ديگر مناطق ديدني آن ناحيه لاريجان است كه داراي فضاي روستايي جذاب و آب گرم معدني است. آب معدني اين منطقه ، با ۳۰۰ حمام خصوصي و ۲ حمام همگاني، بسياري از مبتلايان به بيماري هاي جلدي ، روماتيسم ، مجاري تنفسي و عصبي را جذب مي كند
از ديگر مناطق ديدني دماوند دشت دوراو است كه با هشت متر برف در فصل زمستان ركورددار ريزش برف است و در تابستان جايي بسيار مناسب براي گذران اوقات فراغت مي‌باشد. مناسب‌ترين راه رسيدن به قله دماوند از طريق روستاي پلور در جاده هراز است.

مسيرهاي پر رفت و آمد دماوند عبارتند از:
۱ - مسير جنوبي : جاده هراز _ بلور _ ده رينه
۲ - مسير غربي :جاده هراز _ بلور _ جاده سدلار _ دشت وراو
۳ - مسير شمالي : جاده هراز _ آب گرم لاريجان _ دهنان دل _ منطقه چمن _ گوسفند سرا
۴ - مسير شمال شرقي : جاده هراز _ پلور _ آب گرم _ لاريجان _‌ده گزنك

گردآورنده مطلب: سید جواد سقا رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

نوشته شده در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۳ساعت 16:48 توسط مهرداد زهتاب| |


Design By : Night Skin